 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1460DCS8-2.5#PBF)
Linear Technology LT1460DCS8-2.5#PBF
PartNo:
LT1460DCS8-2.5#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1667
Request Qty:
Description: IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Reference Type:Series
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:40mA
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:20ppm/°C
Noise - 0#1Hz to 10Hz:10μVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:10μVrms
Voltage - Input:3.4 V ~ 20 V
Current - Supply:165μA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)