Linear Technology LT1790BIS6-4.096#TRMPBF
PartNo:
LT1790BIS6-4.096#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1590
Request Qty:
Description: IC VREF SERIES 4.096V SOT23-6
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):4.096V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:5mA
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:25ppm/°C
Noise - 0#1Hz to 10Hz:60μVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:89μVrms
Voltage - Input:4.6 V ~ 18 V
Current - Supply:60μA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)