Linear Technology LT1790BCS6-2.048#TRMPBF
PartNo:
LT1790BCS6-2.048#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1214
Request Qty:
Description: IC VREF SERIES 2.048V SOT23-6
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.048V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:5mA
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:25ppm/°C
Noise - 0#1Hz to 10Hz:22μVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:41μVrms
Voltage - Input:2.8 V ~ 18 V
Current - Supply:60μA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)