 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1461CIS8-2.5#PBF)
Linear Technology LT1461CIS8-2.5#PBF
PartNo:
LT1461CIS8-2.5#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1030
Request Qty:
Description: IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:100mA
Tolerance:±0.08%
Temperature Coefficient:12ppm/°C
Noise - 0#1Hz to 10Hz:8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:9.6ppmrms
Voltage - Input:3 V ~ 20 V
Current - Supply:50μA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)