 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1461BIS8-3.3#PBF)
Linear Technology LT1461BIS8-3.3#PBF
PartNo:
LT1461BIS8-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 991
Request Qty:
Description: IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:100mA
Tolerance:±0.06%
Temperature Coefficient:7ppm/°C
Noise - 0#1Hz to 10Hz:8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:9.6ppmrms
Voltage - Input:3.8 V ~ 20 V
Current - Supply:50μA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)