Linear Technology (LTC1798CS8-2.5#PBF)
PartNo:
LTC1798CS8-2.5#PBF
Manufacturers:
Linear Technology
Qty:
925
Request Qty:
Description:
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Series:
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10mA
Tolerance:
±0.15%
Temperature Coefficient:
40ppm/°C
Noise - 0#1Hz to 10Hz:
8μVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
Voltage - Input:
2.7 V ~ 12.6 V
Current - Supply:
8.5μA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)