Linear Technology (LT1236ACS8-10#PBF)
PartNo:
LT1236ACS8-10#PBF
Manufacturers:
Linear Technology
Qty:
846
Request Qty:
Description:
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC
Product Information:
Packaging:
Tube
Series:
Reference Type:
Series, Shunt, Buried Zener
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10mA
Tolerance:
±0.05%
Temperature Coefficient:
5ppm/°C
Noise - 0#1Hz to 10Hz:
6μVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
3.5μVrms
Voltage - Input:
11.5 V ~ 40 V
Current - Supply:
2mA
Current - Cathode:
1.7mA
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)