Linear Technology (LT1790AIS6-2.048#TRMPBF)
PartNo:
LT1790AIS6-2.048#TRMPBF
Description:
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-6
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.048V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
5mA
Tolerance:
±0.05%
Temperature Coefficient:
10ppm/°C
Noise - 0#1Hz to 10Hz:
22μVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
41μVrms
Voltage - Input:
2.8 V ~ 18 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)