 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1004IS8-2.5#PBF)
Linear Technology LT1004IS8-2.5#PBF
PartNo:
LT1004IS8-2.5#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 2536
Request Qty:
Description: IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Product Information:
Packaging:Tube
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:20mA
Tolerance:±0.8%
Temperature Coefficient:20ppm/°C Typical
Noise - 0#1Hz to 10Hz:-
Noise - 10Hz to 10kHz:120μVrms
Voltage - Input:-
Current - Supply:-
Current - Cathode:20μA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)