 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LTC1798CS8-2.5#PBF)
Linear Technology LTC1798CS8-2.5#PBF
PartNo:
LTC1798CS8-2.5#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 925
Request Qty:
Description: IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Series:-
Reference Type:Series
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:10mA
Tolerance:±0.15%
Temperature Coefficient:40ppm/°C
Noise - 0#1Hz to 10Hz:8μVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:-
Voltage - Input:2.7 V ~ 12.6 V
Current - Supply:8.5μA
Current - Cathode:-
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)