 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1236ACS8-10#PBF)
Linear Technology LT1236ACS8-10#PBF
PartNo:
LT1236ACS8-10#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 846
Request Qty:
Description: IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Reference Type:Series, Shunt, Buried Zener
Output Type:Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):10V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:10mA
Tolerance:±0.05%
Temperature Coefficient:5ppm/°C
Noise - 0#1Hz to 10Hz:6μVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:3.5μVrms
Voltage - Input:11.5 V ~ 40 V
Current - Supply:2mA
Current - Cathode:1.7mA
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)