Linear Technology LTC3525ESC6-3.3#TRMPBF
PartNo:
LTC3525ESC6-3.3#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 4083
Request Qty:
Description: IC REG BST SYNC 3.3V 0.4A SC70-6
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Type:Step-Up (Boost)
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Output:3.3V
Voltage - Input:0.85 V ~ 4.5 V
Frequency - Switching:-
Current - Output:400mA
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C