Linear Technology LT3970EDDB-3.3#TRMPBF
PartNo:
LT3970EDDB-3.3#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1435
Request Qty:
Description: IC REG BUCK 3.3V 0.35A 10DFN
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Type:Step-Down (Buck)
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Output:3.3V
Voltage - Input:4.2 V ~ 40 V
Frequency - Switching:200kHz ~ 2.25MHz
Current - Output:350mA
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C