Linear Technology LTC3406BES5-1.2#TRMPBF
PartNo:
LTC3406BES5-1.2#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1414
Request Qty:
Description: IC REG BUCK SYNC 1.2V TSOT23-5
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:-
Type:Step-Down (Buck)
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Output:1.2V
Voltage - Input:2.5 V ~ 5.5 V
Frequency - Switching:1.5MHz
Current - Output:600mA
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C