Linear Technology LTC3406ES5-1.8#TRMPBF
PartNo:
LTC3406ES5-1.8#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1360
Request Qty:
Description: IC REG BUCK SYNC 1.8V TSOT23-5
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Type:Step-Down (Buck)
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Output:1.8V
Voltage - Input:2.5 V ~ 5.5 V
Frequency - Switching:1.5MHz
Current - Output:600mA
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C