Linear Technology LTC3240EDC-3.3#TRMPBF
PartNo:
LTC3240EDC-3.3#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1310
Request Qty:
Description: IC REG MULTI CONFIG 3.3V 6DFN
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Type:Step-Down (Buck), Step-Up (Boost), Switched Capacitor (Charge Pump)
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Output:3.3V
Voltage - Input:1.8 V ~ 5.5 V
Frequency - Switching:1.2MHz
Current - Output:150mA
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C