 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1109CS8-12#PBF)
Linear Technology LT1109CS8-12#PBF
PartNo:
LT1109CS8-12#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1175
Request Qty:
Description: IC REG BOOST 12V 60MA 8SOIC
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Type:Step-Up (Boost)
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Output:12V
Voltage - Input:5 V ~ 20 V
Frequency - Switching:120kHz
Current - Output:60mA
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)