 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1765EFE-3.3#PBF)
Linear Technology LT1765EFE-3.3#PBF
PartNo:
LT1765EFE-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 837
Request Qty:
Description: IC REG BUCK 3.3V 3A 16TSSOP
Series:-
Type:Step-Down (Buck)
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Output:3.3V
Voltage - Input:3 V ~ 25 V
Frequency - Switching:1.25MHz
Current - Output:3A
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad