 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LTC3531EDD-3.3#PBF)
Linear Technology LTC3531EDD-3.3#PBF
PartNo:
LTC3531EDD-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 817
Request Qty:
Description: IC REG BUCK BOOST SYNC 3.3V 8DFN
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Type:Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Output:3.3V
Voltage - Input:1.8 V ~ 5.5 V
Frequency - Switching:-
Current - Output:200mA
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C