 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LTC3609EWKG#PBF)
Linear Technology LTC3609EWKG#PBF
PartNo:
LTC3609EWKG#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 815
Request Qty:
Description: IC REG BUCK ADJ 6A 52QFN
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Type:Step-Down (Buck)
Output Type:Adjustable
Number of Outputs:1
Voltage - Output:0.6 V ~ 36 V
Voltage - Input:4 V ~ 32 V
Frequency - Switching:-
Current - Output:6A
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C