 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1507CS8-3.3#PBF)
Linear Technology LT1507CS8-3.3#PBF
PartNo:
LT1507CS8-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 769
Request Qty:
Description: IC REG BUCK 3.3V 1.5A 8SOIC
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Type:Step-Down (Buck)
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Output:3.3V
Voltage - Input:4 V ~ 16 V
Frequency - Switching:500kHz
Current - Output:1.5A
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)