 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT3971EDD-3.3#PBF)
Linear Technology LT3971EDD-3.3#PBF
PartNo:
LT3971EDD-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 673
Request Qty:
Description: IC REG BUCK 3.3V 1.2A 10-DFN
Product Information:
Packaging:Tube
Number of Outputs:1
Voltage - Output:3.3V
Voltage - Input:4.3 V ~ 38 V
Frequency - Switching:200kHz ~ 2MHz
Current - Output:1.2A
Synchronous Rectifier:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C