 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Microchip Technology  (TC1015-1.8VCT713)
Microchip Technology TC1015-1.8VCT713
PartNo:
TC1015-1.8VCT713
Manufacturers: Microchip Technology
Qty: 4843
Request Qty:
Description: IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT23-5
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:100mA
Voltage - Dropout (Typical):0.18V @ 100mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.7 V ~ 6 V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C