 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Microchip Technology  (TC2185-3.3VCTTR)
Microchip Technology TC2185-3.3VCTTR
PartNo:
TC2185-3.3VCTTR
Manufacturers: Microchip Technology
Qty: 4624
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:150mA
Voltage - Dropout (Typical):0.14V @ 150mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 6V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C