 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Microchip Technology  (TC1016-2.8VCTTR)
Microchip Technology TC1016-2.8VCTTR
PartNo:
TC1016-2.8VCTTR
Manufacturers: Microchip Technology
Qty: 4343
Request Qty:
Description: IC REG LDO 2.8V 80MA SOT23-5
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.8V
Current - Output:80mA
Voltage - Dropout (Typical):0.15V @ 80mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 6V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C