 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Microchip Technology  (TC1265-3.3VOA)
Microchip Technology TC1265-3.3VOA
PartNo:
TC1265-3.3VOA
Manufacturers: Microchip Technology
Qty: 4124
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 0.8A 8SOIC
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:800mA
Voltage - Dropout (Typical):1.2V @ 800mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 6V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)