 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Microchip Technology  (TC1262-3.3VDB)
Microchip Technology TC1262-3.3VDB
PartNo:
TC1262-3.3VDB
Manufacturers: Microchip Technology
Qty: 3360
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223-3
Product Information:
Packaging:Tube Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:500mA
Voltage - Dropout (Typical):0.35V @ 500mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 6V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C