Linear Technology LT3008EDC-3.3#TRMPBF
PartNo:
LT3008EDC-3.3#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 2865
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 20MA 6DFN
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:20mA
Voltage - Dropout (Typical):0.3V @ 20mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 45V
Current - Limit (Min):22mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C