 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1118CST-2.5#PBF)
Linear Technology LT1118CST-2.5#PBF
PartNo:
LT1118CST-2.5#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 2515
Request Qty:
Description: IC REG LDO 2.5V 0.8A SOT223
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.5V
Current - Output:800mA
Voltage - Dropout (Typical):1V @ 800mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 15V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:0°C ~ 70°C