Linear Technology LTC1844ES5-2.8#TRMPBF
PartNo:
LTC1844ES5-2.8#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 2420
Request Qty:
Description: IC REG LDO 2.8V 0.15A TSOT23-5
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.8V
Current - Output:150mA
Voltage - Dropout (Typical):0.105V @ 150mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 6.5V
Current - Limit (Min):160mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C