Linear Technology LT1963AES8-3.3#TRPBF
PartNo:
LT1963AES8-3.3#TRPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1843
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 1.5A 8SOIC
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:1.5A
Voltage - Dropout (Typical):0.34V @ 1.5A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):1.6A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)