Linear Technology LT1761IS5-1.2#TRMPBF
PartNo:
LT1761IS5-1.2#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1661
Request Qty:
Description: IC REG LDO 1.2V 0.1A TSOT23-5
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.2V
Current - Output:100mA
Voltage - Dropout (Typical):0.3V @ 100mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:1.8 V ~ 20 V
Current - Limit (Min):110mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C