 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1762EMS8-3.3#PBF)
Linear Technology LT1762EMS8-3.3#PBF
PartNo:
LT1762EMS8-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1610
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 0.15A 8MSOP
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:150mA
Voltage - Dropout (Typical):0.27V @ 150mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):160mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)