 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1763IDE-3.3#PBF)
Linear Technology LT1763IDE-3.3#PBF
PartNo:
LT1763IDE-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1599
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 0.5A 12DFN
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:500mA
Voltage - Dropout (Typical):0.3V @ 500mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):520mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C