 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1585CM-3.3#PBF)
Linear Technology LT1585CM-3.3#PBF
PartNo:
LT1585CM-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1383
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V D2PAK
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:-
Voltage - Dropout (Typical):1.2V @ 4A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 7V
Current - Limit (Min):4.6A
Operating Temperature:0°C ~ 125°C