 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1965EMS8E-3.3#PBF)
Linear Technology LT1965EMS8E-3.3#PBF
PartNo:
LT1965EMS8E-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1285
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 1.1A 8MSOP
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:1.1A
Voltage - Dropout (Typical):0.31V @ 1.1A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):1.2A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad