 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LTC1844ES5-1.5#TRM)
Linear Technology LTC1844ES5-1.5#TRM
PartNo:
LTC1844ES5-1.5#TRM
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1273
Request Qty:
Description: IC REG LDO 1.5V 0.15A TSOT23-5
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.5V
Current - Output:150mA
Voltage - Dropout (Typical):0.35V @ 150mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 6.5V
Current - Limit (Min):160mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C