 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1529CQ-3.3#PBF)
Linear Technology LT1529CQ-3.3#PBF
PartNo:
LT1529CQ-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1227
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 3A 5DDPAK
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:3A
Voltage - Dropout (Typical):0.6V @ 3A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 15V
Current - Limit (Min):3.2A
Operating Temperature:0°C ~ 125°C