Linear Technology LT3008ETS8-2.5#TRMPBF
PartNo:
LT3008ETS8-2.5#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1206
Request Qty:
Description: IC REG LDO 2.5V 20MA TSOT23-8
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.5V
Current - Output:20mA
Voltage - Dropout (Typical):0.3V @ 20mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 45V
Current - Limit (Min):22mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C