 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1962EMS8-1.8#PBF)
Linear Technology LT1962EMS8-1.8#PBF
PartNo:
LT1962EMS8-1.8#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1199
Request Qty:
Description: IC REG LDO 1.8V 0.3A 8MSOP
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:300mA
Voltage - Dropout (Typical):0.27V @ 300mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):320mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)