 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1963AEST-1.8#PBF)
Linear Technology LT1963AEST-1.8#PBF
PartNo:
LT1963AEST-1.8#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1164
Request Qty:
Description: IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:1.5A
Voltage - Dropout (Typical):0.34V @ 1.5A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):1.6A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C