Linear Technology LT3060EDC-2.5#TRMPBF
PartNo:
LT3060EDC-2.5#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1115
Request Qty:
Description: IC REG LDO 2.5V 0.1A 8DFN
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.5V
Current - Output:100mA
Voltage - Dropout (Typical):0.3V @ 100mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 45V
Current - Limit (Min):110mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C