 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1084CT-12#PBF)
Linear Technology LT1084CT-12#PBF
PartNo:
LT1084CT-12#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 1049
Request Qty:
Description: IC REG LDO 12V 5A TO220-3
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:12V
Current - Output:5A
Voltage - Dropout (Typical):1.3V @ 5A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 25V
Current - Limit (Min):5.5A
Operating Temperature:0°C ~ 125°C