 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1764AEQ-3.3#PBF)
Linear Technology LT1764AEQ-3.3#PBF
PartNo:
LT1764AEQ-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 996
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 3A 5DDPAK
Product Information:
Packaging:Tube Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:3A
Voltage - Dropout (Typical):0.34V @ 3A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):3.1A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C