Linear Technology LT3008MPTS8-3.3#TRMPBF
PartNo:
LT3008MPTS8-3.3#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 995
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 20MA TSOT23-8
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:20mA
Voltage - Dropout (Typical):0.3V @ 20mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 45V
Current - Limit (Min):22mA
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C