 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1086CM-3.3#TRPBF)
Linear Technology LT1086CM-3.3#TRPBF
PartNo:
LT1086CM-3.3#TRPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 961
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK
Product Information:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:1.5A
Voltage - Dropout (Typical):1.3V @ 1.5A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):1.5A
Operating Temperature:0°C ~ 125°C