 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1965EQ-3.3#PBF)
Linear Technology LT1965EQ-3.3#PBF
PartNo:
LT1965EQ-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 929
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 1.1A 5DDPAK
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:1.1A
Voltage - Dropout (Typical):0.31V @ 1.1A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):1.2A
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C