Linear Technology LT3009ESC8-1.5#TRMPBF
PartNo:
LT3009ESC8-1.5#TRMPBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 883
Request Qty:
Description: IC REG LDO 1.5V 20MA SC70-8
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.5V
Current - Output:20mA
Voltage - Dropout (Typical):0.28V @ 20mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):22mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-VFSOP (0.049", 1.25mm Width)