 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1117IST-3.3#PBF)
Linear Technology LT1117IST-3.3#PBF
PartNo:
LT1117IST-3.3#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 842
Request Qty:
Description: IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:800mA
Voltage - Dropout (Typical):1.1V @ 800mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 15V
Current - Limit (Min):800mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C