 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Linear Technology  (LT1763CS8-1.8#PBF)
Linear Technology LT1763CS8-1.8#PBF
PartNo:
LT1763CS8-1.8#PBF
Manufacturers: Linear Technology
Qty: 797
Request Qty:
Description: IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC
Product Information:
Packaging:Tube
Series:-
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:500mA
Voltage - Dropout (Typical):0.3V @ 500mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):520mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)